İçeriğe geç

Kategori 6 U/FTP Data Kablosu: Yüksek Hızlı ve Güvenilir Veri İletimi İçin

Cat6 U FTP

Kategori 6 U/FTP (Unshielded/Foiled Twisted Pair) data kablosu, yüksek hızlı veri iletimi için kullanılan bir kablolama çözümüdür. Bu kablolama çeşidi, her bir çiftin alüminyum folyo ile ayrı ayrı ekranlanmasıyla, elektromanyetik girişimden korunma sağlar.

Cat6 U/FTP kablolar, genellikle ağ altyapılarında ve Ethernet ağlarında kullanılır. Bu kablolar, Gigabit Ethernet (10/100/1000BASE-T) ve daha yüksek hızlı veri iletim standartlarını destekleyebilir. Yüksek performansı sayesinde, yüksek bant genişliği gerektiren veri trafiğini güvenilir bir şekilde iletebilir.

Cat6 U/FTP kablolar, her bir çiftin iç içe geçmiş şekilde tizlenmesiyle yapılandırılmıştır. Bu, sinyal parazitini azaltır ve daha iyi sinyal bütünlüğü sağlar. Ayrıca, alüminyum folyo ekranlama, elektromanyetik girişimi daha da azaltır ve veri iletimini daha güvenilir hale getirir.

Bu kablolar, veri merkezleri, ofis ağları, bina içi ağlar ve diğer ağ uygulamalarında yaygın olarak kullanılır. Cat6 U/FTP kabloları doğru şekilde kurulduğunda, yüksek hızlı ve güvenilir bir veri iletişimi sağlar.

Kategori 6 U/FTP Data Kablosu (Cat6 U/FTP)

250 MHz gibi bir hız performansına kadar ulaşmayı başarabilen Kategori 6 yani Cat6 kablolar, data iletişiminde özellikle yapısal kablolama ve ethernet kablolama gibi birçok noktada kullanılmaktadır. Bu tür kablolarda bilhassa kablonun üretim yapılanması sayesinde daha yüksek performans veya kullanım kalitesi farklılıkları sağlanabilir. Bu farklılıklara bir örnek olarak Kategori 6 U/FTP data kablosu yani Cat6 U/FTP kablolar da üretilmektedir.

Cat6 U/FTP kablolarda klasik Cat6 kablo yapısı ile birlikte içerisinde 8 adet bakır iletken kablo yer alır. Bu bakır kablolar ikişerli olarak birbirlerine sarılarak ayrılmaktadır. Yani kablo içyapısında 4 adet kablo çifti bir seperatör parça ile ayrılmaktadır. FTP yani Foiled Twisted Pair(Dosya Aktarım iletişim Kuralı) olarak nitelendirilen bu kablo çeşidinde içte yer alan 4 çift kablo bükümü etrafında folyo kaplama yer almaktadır. Ancak bu 4 büküm etrafında bir koruyucu kaplama yer almadığı için “U” yani Ekransız üretim sistemi yer alır.

Anlatıldığı şekilde Cat6 U/FTP kablolar içten kablo çiftlerinde ekranlı(korumalı) ve etraflarında ekransız(korumasız) olmaları ile ayrılmaktadır. Temel amaç; aygıtlar arasında veri aktarımının gerçekleştirilmesi sırasında daha güvenli işlem yapılmasının sağlanmasıdır. Aslında yine görüldüğü üzere UTP kablo çeşitleri ile benzerliği bulunmaktadır. Fakat bükümler etrafında yer alan folyolar sayesinde akım güvenliği elde edilmektedir.

Cat6 U/FTP Kablo Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Cat6 U/FTP kablo yerel ağlarda yüksek hızlı aktarım için ve ses görüntü sinyal iletimleri için özel tasarlanmış yapısı ile kullanılmaktadır. Bağlantı için genellikle RJ45 konnektör kullanımı gerekmek ile birlikte bu kablolar hızlı performansı sayesinde Gigabit veri hızını destekleyecek kadar yüksek bir özelliğe sahiptir.

Dış kaplamasında PVC ya da polietilen gibi birçok farklı malzemenin seçilmesi ve dış kaplama renginin isteğe bağlı değişmesi gibi imkanlar mevcuttur. İç bölümünde genellikle renk yapısı gereği turuncu, yeşil, kahverengi, mavi ve sarı gibi renklerde kablolar, her biri etrafında beyaz kablolar ile çift oluşturacak şekilde kullanılır. Uygulamada kullanıldığı yerlerde yapı içerisinde kolaylıkla döşenebilmesi, ekonomik bir tercih oluşturması ve farklı sistemler ile bir arada kullanılabilmesi gibi avantajları bilinmektedir.

Cat6 U/FTP kablo ürünleri genellikle ISO IEC 11801 Class E ve ANSI EIA/TIA-T568 A/B gibi farklı standartlar ile üretimleri gerçekleştirilen kablolardır. Kullanım alanlarında ısı, nem ve darbe gibi birçok farklı ayrıntıya karşı çok uzun yıllar boyunca dayanıklılık oluşturmaları ile güven sağlayan ürünlerdir.

Cat6 U/FTP Kablo Kullanım Alanları Nelerdir?

U/FTP kablolar uygun ve ekonomik olmaları ile birlikte yüksek hızlı bağlantılar için tercih edilebilecek bir avantaj sunmaktadır. Bu bağlamda ses ve görüntü iletimi için kullanılabileceği gibi ethernet bağlantıları, network kablolama, yapısal kablolama ve data iletişim sistemlerinde tercih edilebilir. Uygulama alanlarına bakıldığında ISDN uygulamaları, hızlı internet ve yüksek hızlı internet bağlantıları için tercih edilmesi mümkündür. Ayrıca ATM 155, 1000BASE-T Gigabit ethernet uygulamaları gibi birçok sistemde tercih edilebilirler.

Teknik sistem özellikleri dışında kullanım alanlarında da özellikle tüm binalarda yapısal kablolama için tercih edilebilir. Yani okullar, hastaneler, üniversiteler, Ar-Ge binaları, kurum yönetim binaları, holdingler veya alışveriş merkezleri gibi birçok farklı noktada kullanılabilir. Teknik açıdan 100 metre gibi bir mesafede dahi aynı kalitede veri aktarımına devam edebilmesi sayesinde de gökdelenler, rezidanslar ve oteller gibi kurumlar içerisinde de kullanım avantajı sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× 0544 963 36 40