İçeriğe geç

Ağ Kablolama sistemleri

Kablolama 40

Ağ Kablolama Nedir?

Ağ kablolama kısaca sınırlı mesafedeki bilgisayarları ve çevre birimlerini birbirine bağlamak ve bağlanılan sistemlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan kablo sistemidir. Günümüzde her şirket bir network ağ kablolama çalışmasına ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple ağ kablolama vageçilmez bir kolaylık haline gelmektedir.

Ağ Kablolama Nasıl Yapılmaktadır?

Öncelikle ne tür bir sistem kurulacağına karar verilmelidir. Çünkü tercih edilen sisteme göre kablolama tekniği de değişecektir. Günümüzde Koaksiyel, UTP, STP, çift bükümlü ve fiber optik gibi pek çok kablo çeşidi bulunmaktadır. Tüm bu türler birbirinden farklı amaçlara hizmet etmek için üretilmişlerdir. Sisteme uygun kablo türü seçildikten sonra ise tüm bu kabloları birbirine bağlayacak bir hub ya da switch adlı kutu cihazı seçilmesi gerekir.

Bu kablolama işlemleri kablo kanalı da denilen plastik toplayıcı malzemelerle yapılır. Yapılan bu kablo kanalının en büyük avantajlarından birisi de etraftaki dağınıklığı önlemektir.

Kablo kanallarında aynı zamanda elektrik hatları da çekilebilir. Çünkü her masadaki bilgisayar için farklı bir priz gerekecektir. Bunun yanı sıra network switch cihazının çalışması içinde mutlaka bir elektrik bağlantısı gerekmektedir.

Kablolama işlemine gelindiğinde ise her bilgisayar için bir bağlantı kablosu hazırlanması gerekir. Cat5, Cat6 ya da Cat7 kablolarından herhangi biri kullanılabilir.

Günümüzde daha çok Cat6 ve Cat7 kabloları tercih edilmektedir. Çünkü bu kabloların veri transferi diğerlerine oranla daha hızlıdır. Cat kablolarında 8 tel ve 4 çift minik kablo bulunmaktadır. Bu kablolar jak adı verilen bilgisayarların arkasına takılmayı sağlayan plastik malzemeye bağlanmaktadır.

Bunun dışında bir de fiber kablolar bulunmaktadır. Bu kablolar cam koruyucu ile kaplanmıştır ve verileri çok hızlı bir şekilde iletirler. Ama fiber kablolar 5 km’den daha az uzunlukta çekilmesi ekonomik değildir. Bu yüzden şu an işletmelerde kullanılmıyor.

Kablo Özellikleri Nelerdir?

Kablo aslında elektriksel bir devredir. Genellikle çevresi koruyucu tabakalar ile kaplı, iletimin mümkün olduğunca az kayıpla gerçekleşmesini sağlamak amacıyla üretilen bir araçtır.

Günümüzde internetten, araba motoruna birçok alanda kullanılmaktadır. Veri, enerji ve sinyal taşımaktadır.

Yüksek çözünürlüklü video teknolojisi veya Gigabit-ethernet sistemlerinin (1000BaseT) gelmesi gibi yeni ve daha hızlı teknolojilerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte kablo teknolojisi de gittikçe gelişmektedir.

Kablolama Kategorileri Nelerdir?

Bir kablolama çözümünün kategorisi veri aktarım hızını belirlemektedir. İşte bu kablolama kategorileri bunlardır;

Cat5 kablolama,, 100Mbit/s ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyebilen açık ve esnek bir alt yapı sağlamaktadır.

Cat5e kablolama, yerel ağlar (LAN) için 1000Mbit/s hızına kadar destek (Gidabit Ethernet) verebilmektedir.

Cat6 kablolama, daha yüksek performanslı (250 Mhz) kablolama sistemleri için kullanılır.

Cat7 kablolama, Tamamen ´shielded´ yapıdadır ve 600MHz´i destekler. Cat5 ve Cat6 ya göre daha fazla bant genişliği sağlar, ancak çok daha pahalıdır.

kablolama sistemleri, bilgi iletişiminin sağlanması için kullanılan kablolama altyapısını ifade eder. Bu sistemler, veri ağları, telefon sistemleri, ses/video iletimi, güvenlik sistemleri ve diğer iletişim uygulamalarının kablolama ihtiyaçlarını karşılar. İşte yaygın olarak kullanılan ağ kablolama sistemleri:

  1. Ethernet Kablolama (UTP/FTP/STP): Ethernet kablolama, en yaygın olarak kullanılan ağ kablolama sistemidir. Unshielded Twisted Pair (UTP), Foiled Twisted Pair (FTP) ve Shielded Twisted Pair (STP) kablo tipleri kullanılarak gerçekleştirilir. Bu sistemlerde, RJ45 konektörleri ile uyumlu kablolama standartları (örneğin, Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7, Cat8) kullanılır.
  2. Fiber Optik Kablolama: Fiber optik kablolama, yüksek hızlı ve uzun mesafeli veri iletimi için kullanılır. Fiber optik kablolar, ışık sinyalleri aracılığıyla veri taşır. Bu sistemlerde, fiber optik kablolar, konektörler ve bağlantı cihazları kullanılır. Fiber optik kablolama, yüksek bant genişliği gerektiren uygulamalarda (örneğin, büyük veri merkezleri, telekomünikasyon ağları) tercih edilir.
  3. Koaksiyel Kablolama: Koaksiyel kablolama, RF (Radyo Frekansı) sinyallerinin iletimi için kullanılır. Bu sistemlerde, koaksiyel kablolar ve RF konektörleri kullanılır. Koaksiyel kablolama, CCTV (Kapalı Devre Televizyon), kablo TV dağıtımı ve baz istasyonları gibi uygulamalarda kullanılır.
  4. Telefon Kablolama: Telefon sistemlerinde kullanılan kablolama, ses sinyallerinin iletimini sağlar. Bu sistemlerde, telefon hatları, RJ11 konektörleri ve telefon santralleri kullanılır. Telefon kablolama, PABX (Private Automatic Branch Exchange) sistemleri, VoIP (Voice over Internet Protocol) sistemleri ve dahili telefon ağları için kullanılır.

Bu ağ kablolama sistemleri, belirli uygulamalara yönelik ihtiyaçlara göre seçilir ve kurulur. Doğru kablolama yöntemleri ve standartlarına uygun olarak yapılan ağ kablolama, veri iletişiminin güvenilirliği, hızı ve performansı için kritik bir öneme sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× 0544 963 36 40