İçeriğe geç

Yapısal Kablolama Sistemleri

Kablolama 72

sistemleri, bir binanın veya tesisin içinde veri, ses, video ve diğer iletişim sinyallerinin taşınması için kullanılan bir altyapı sistemidir. Bu sistemler, bilgi teknolojileri ve iletişim ağlarının güvenilir, esnek ve yüksek performanslı bir şekilde çalışmasını sağlar. İşte yaygın olarak kullanılan yapısal kablolama sistemleri:

 1. Unshielded Twisted Pair (UTP): UTP kablolama, genellikle Ethernet ağlarında kullanılan en yaygın yapısal kablolama sistemidir. İletim hatları içindeki teller, sinyal koruması sağlamak için birbirine dönmüş çiftler halinde bulunur. CAT5e, CAT6 ve CAT6a gibi farklı kategorilere sahip UTP kablolar mevcuttur.
 2. Shielded Twisted Pair (STP): STP kablolama, UTP kablolamaya benzer şekilde tellerin dönmüş çiftler halinde bulunmasına sahiptir, ancak ek olarak her çift ayrı bir ekran ile korunur. Bu ekran, elektromanyetik girişimden korunma sağlar. STP kablolama, daha yüksek elektromanyetik gürültü ortamlarında tercih edilebilir.
 3. Fiber Optik Kablolama: Fiber optik kablolama, ışık sinyalleri kullanarak veri iletimini sağlayan bir yapısal kablolama sistemidir. Fiber optik kablolar, cam veya plastikten yapılmış ince fiber tellerden oluşur. Fiber optik kablolama yüksek bant genişliği, düşük sinyal kaybı ve elektromanyetik girişime dayanıklılık sağlar. Single-mode ve multi-mode fiber tipleri kullanılabilir.
 4. Koaksiyel Kablolama: Koaksiyel kablolama, özellikle televizyon ve CCTV sistemlerinde kullanılan bir yapısal kablolama sistemidir. Koaksiyel kablolar, iç içe geçmiş bir merkez iletken, izolasyon tabakası, ekran ve dış kılıftan oluşur. Bu kablolama sistemi genellikle analog video ve RF (radyo frekansı) sinyallerinin iletiminde kullanılır.

Yapısal kablolama sistemleri, bilgisayar ağlarından telefon sistemlerine, güvenlik sistemlerine kadar çeşitli uygulama alanlarında kullanılır. Doğru kablolama standartlarına uygun olarak kurulması ve profesyonel bir şekilde yönetilmesi, ağ performansını, güvenliği ve genişletilebilirliği sağlar.

Yapısal kablolama sistemleri evlerin, iş yerlerinin, endüstri kuruluşlarının ve çeşitli kurumların sıklıkla tercih ettiği bir altyapı çalışmasıdır. Özellikle bina içerisinde yer alan telefon, iletişim, güvenlik, ses ve görüntü, data ve enerji gibi pek çok sistemin düzgün bir şekilde çalışması amacıyla yapısal kablolama sistemlerinden yararlanılır. Bu altyapı çalışmasındaki temel amaç belirtilen tüm sistemlerin tek bir çatı altında birleştirilmesidir. Tek bir çatı altında birleştirilen sistemlerin aynı zamanda tek bir merkezden yönetilmesine olanak sağlayan yapısal kablolama sistemleri gerekli durumlarda altyapıyı genişletme imkanını da kullanıcılarına sunar. Bu sayede sinyallerin sağlıklı bir şekilde iletilmesi ve tüm sistemin düzgün bir şekilde çalışması mümkündür.

Veri akışının gerçekleştiği ve elektrik kullanımının yoğun olduğu tüm kurum ve kuruluşlarda yapısal kablolama sistemleri ile karşılaşmak mümkündür. Hatta günümüzde akıllı ev olarak bahsedilen güvenlik, ısıtma/soğutma, aydınlatma, seslendirme ve internet/bilgisayar/telefon bağlantısının tek bir merkezde toplandığı durumlarda da yapısal kablolama sistemleri ile karşılaşmaktayız. Kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağlayan bu sistem çeşitli durumlar ve şartlar altında gelişmeye ve entegrasyona açıktır. Her binanın ihtiyacına göre şekillenen yapısal kablolama sistemleri doğru ürün seçimi, kaliteli malzeme ve profesyonel işçilik ile birleştiğinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Yapısal Kablolama Sistemleri

Yapısal Kablolama Sistemlerinin Önemi Nedir?

Binalarda bulunan akıllı ev sistemleri, aydınlatma, telefon/santral bağlantıları, geçiş kontrol sistemleri, alarm/sinyal sistemleri ve yangın sistemleri gibi yapısal kablolama sistemleri de zayıf akım sistemleri arasında yer almaktadır. Bu bahsedilen zayıf akım sistemlerinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi için yapısal kablolama sistemleri büyük önem taşımaktadır. Bir altyapı çalışması olarak ele alabileceğimiz yapısal kablolama sistemlerine her an ulaşmak, bakımını ve onarımını yapmak kimi zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle ileride ortaya çıkabilecek problemler, genişletme ve entegrasyon çalışmaları göz önüne alınarak yapısal kablolama sistemleri oluşturulmalıdır. Projelendirmede oluşan herhangi bir hata ileride telafisi mümkün olmayan problemlere yol açabileceği gibi hem zamandan hem da maliyetten zarar etmeye sebep olabilir. Bu yüzden yapısal kablolama sistemleri oluşturulurken gerekli tüm ayrıntılar göz önüne alınmalı, bina içerisindeki zayıf akım sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için mutlaka yapısal kablolama sistemlerinden faydalanılmalıdır.

Yapısal Kablolama Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapısal kablolama sistemleri ile pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle veri ve enerji akışının yoğun olduğu kurum ve kuruluşlarda, endüstriyel iş sahalarında ve akıllı evlerde sıklıkla rastladığımız bu altyapı sistemleri sunduğu avantajlarla ön plana çıkmaktadır. Bu avantajlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse;

 • Yapısal kablolama sistemleri sayesinde pek çok aktif sistem tek bir merkezden yönetilebilir ve kontrol edilebilir.
 • Uzun yıllar boyunca sağlıklı ve güvenilir bir kullanım sağlayan yapısal kablolama sistemleri fiyat/performans oranına bakıldığında oldukça düşük maliyetlidir.
 • Gelişen teknolojinin bir getirisi olarak bu sistemler pek çok uygulamayı destekler. Veri akışı, ses ve görüntü paylaşımı telefon ve internet üzerinden kolaylıkla halledilir.
 • Yapısal kablolama sistemleri görüntü kirliliği oluşturmaz, kabloların karmaşık ve düzensiz görüntüsünü kabinet ve patch panel sistemleri ile düzenlemek mümkündür.
 • Bu sistemde oluşacak arızalar önceden öngörülebilir ve kısa sürede tespit edilebilir. Bakımı ve onarımı diğer kablolama yöntemlerine göre daha düşük maliyetlerle halledilebilir.
 • Yapısal kablolama sistemleri yüksek veri akışını sağlar ve 10 Gbps'a kadar tüm hızları destekler. Sistemlerin bir arada sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli tüm imkanları sunar.
 • Sistem yönetimi kolay bir şekilde gerçekleştirilir ve binadaki tüm veri ve enerji sistemlerinin kontrolü tek merkezden gerçekleştirmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× 0544 963 36 40